бѣсоватисѧ

бѣсоватисѧ
БѢС|ОВАТИСѦ (11), -ОУЮСѦ, -ОУѤТЬСѦ гл.
1.Быть одержимым бесом, быть в состоянии сумасшествия:

а им же оуиметсѩ оумъ, или на чернѣи крɤчинѣ падеть или бѣсоуетсѩ, то ни приходѩщаго к собѣ терпить врача (εἰς... φρενῖτιν) Пч к. XIV, 3;

прич. в роли с.:

кричащи въплемь неч(с)тивымь ˫акоже бѣсоующисѩ. (δαιμονῶσα) ГА XIIIXIV, 234в; лютѡ бѣсующемусѩ. i дѣтемъ дати нѡжь ѡстръ. МПр XIV, 29; ты же ни равеньства приѥмлеши. ни исповѣдаѥши бж(с)тва. луче бы тобѣ обрѣзати сѩ и бѣсовати. (δαιμονᾷν) ГБ XIV, 10г.

2. Безумствовать, неистовствовать:

предъ лицемь всѣ(х) не стыдѩсѩ съ женами бѣсовашесѩ. (ἐπεμαίνετο) ГА XIIIXIV, 128в; бѣсоуитесѩ, хощѣте жертвы творити. (μαίνεσϑε) Там же, 177а;

прич. в роли с.:

И бъшию ѡ идолѣхъ бѣсовавъшимсѩ всѣмъ различна ѥсть слава и вѣра (τῶν... μανέντων) ГА XIIIXIV, 41а;

бѣсоватисѩ на (кого-л., что-л.):

ѡц҃и и мт҃ри на дѣтища бѣсовахоусѩ (ἐπεμαίνοντο) ГА XIIIXIV, 133г; въ та лѣта и Перфюрии Тоурьскыи велиѥмь гнѣвомь на нашю вѣроу бѣсовавсѩ. (κατὰ τῆς πίστεως ἡμῶν ἐκμανείς) Там же, 227г; на мою главу бѣсоватисѩ тобѣ створи(х). (μανῆναι) ЖВИ XIVXV, 91в.


Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. . 1988.

Игры ⚽ Нужна курсовая?

Полезное


Смотреть что такое "бѣсоватисѧ" в других словарях:

  • бости — БО|СТИ (19), ДОУ, ДЕТЬ гл. 1.Колоть: начаша же пѣти ст҃оую литургию. ст҃ославъ же рече къ бьрнови нѣчьто м˫а на голо||вѣ бодеть. и сънѩ клобоукъ и видѣ бьрнъ нъгъть ст҃го глѣба СкБГ XII, 20 21; ||=бить, ударять рогами, бодать: и видѣхъ ѡвна,… …   Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)

  • бѣсованиѥ — БѢСОВАНИ|Ѥ (8), ˫А с. Действие по гл. бѣсоватисѩ во 2 знач.: не точью на чл҃вкы сътлѩющимъсѩ преложьше б҃ию ч(с)ть и славоу, но и на пты и на четвероногы и на гады по различью грѣхъ своихъ и бѣсовнымь своимь бѣсованиѥмь. (κατὰ τὴν... λύσσαν) ГА… …   Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)

  • отътъргноути — ОТЪТЪРГН|ОУТИ (15), ОУ, ЕТЬ гл. 1.Оторвать, сорвать: Михалѧ же бьюще и ѿторгоша на не(м) крь(с) и чепи в гри(в)ну золота. ЛЛ 1377, 106 (1147); тогды же бодоша конь под ни(м). в ноздри и. конь же начатъ соватисѧ под ни(м). и шеломъ с него слетѣ. и …   Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.)


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»